MD O’Shea East Region Under 16 League 2019- Rules, Fixtures and Results

Results-Monday 15 April 2019i

Division 1A

Listry / Keel 2-16 Templenoe-Sneem-Derrynane 2-11

Killarney Legion V Kilcummin- did not go ahead due weather

Currow 4-09 Kenmare 3-07

Division 1B

Glenflesk V Dr Crokes – Refixed to Friday 26 April 2019 at 7pm

Fossa 3-10 Beaufort 3-06

Firies V Kilgarvan / Tousist – Did not go ahead due to weather

Division 5 – Note changes to these Fixtures

Gneeveguilla 5-09 Rathmore 2-11

Monday 22 April 2019 at 7pm- Division 5 Fixtures- Note Changes

Rathmore V Cordal-Scartaglen 

Gneeveguilla V Spa

RESULTS – Monday 8 April 2019

Division 1A

Killarney Legion  0-11 Kenmare  0-06   

Kilcummin  4-16  Listry/Keel  3-08

Currow  7-14  Templenoe – Sneem/Derrynane 3-10

Division 1B

Glenflesk   2-15    Firies  2-10 

Fossa  4-15         Dr Crokes 2-09   

Beaufort  7-10     Kilgarvan Tuosist  3-08 

Division 5

Cordal-Scartaglen  4-13 Spa  1-09

Fixtures-Monday 8 April 2019 at 7pm

Division 1A – Round 2

Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
KenmarevLegion
KilcumminvListry / Keel
CurrowvTemplenoe S/D

Division 1B- Round 2

Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
FiriesvGlenflesk
Dr CrokesvFossa
Kilgarvan / TousistvBeaufort

Division 5 – Round 2

Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
SPA v
Cordal / Scartaglen
Round 2- NOT GOING Ahead on Thurs 11 April 2019- due schools U16.5 Final on Friday 12 April 2019
Gneeveguilla
vRathmore

Result- Wednesday 3 April 2019

Division 1B – Round 1

Dr Crokes 8-13 Beaufort 2-07

Results- Mon 1 April 2019- Round 1

Division 1A

Legion 6-17  Currow 1-03

Listry/Keel 3-16  Kenmare  2-08

Templenoe/Sneem Derrynane  2-06  Kilcummin 4-14

Division 1B

Glenflesk 4-10 Kilgarvan/Tousist 2-15

Fossa 1-07    Firies  2-09

Division 5

Cordal-Scartaglin 5-08  Gneeveguilla  0-09

Rathmore 7-09  Spa 1-08

FIXTURES and TEAMS

Division 1A

Division 1A Teams
Legion
Listry / Keel
Templenoe S/D
Kilcummin
Kenmare
Currow

Fixtures -Division 1A

Round 1 Monday 1/4/19 @ 6.30pm
LegionvCurrow
Listry / KeelvKenmare
Templenoe S/DvKilcummin
Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
KenmarevLegion
KilcumminvListry / Keel
CurrowvTemplenoe S/D
Round 3 Monday 15/4/19 @ 7.00pm
LegionvKilcummin
Listry / KeelvTemplenoe S/D
KenmarevCurrow
Round 4 Monday 22/4/19 @ 7.00pm
Templenoe S/DvLegion
CurrowvListry / Keel
KilcumminvKenmare
Round 5 Monday 29/4/19 @ 7.00pm
LegionvListry / Keel
KenmarevTemplenoe S/D
KilcumminvCurrow
D

Division 1B

Division 1B Teams
Glenflesk
Fossa
Beaufort
Dr Crokes
Firies
Kilgarvan / Tousist

Fixtures- Division 1B

Fixture Changes

Beaufort V Dr Crokes- now on Wednesday 3 April 2019 at 6.30pm at Lewis Road – NOTE change of Date and Venue

Round 1 Monday 1/4/19 @ 6.30pm
GlenfleskvKilgarvan / Tousist
FossavFiries
Beaufort – Change of Date and VenuevDr CrokesChange of Date&Venu
Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
FiriesvGlenflesk
Dr CrokesvFossa
Kilgarvan / TousistvBeaufort
Round 3 Monday 15/4/19 @ 7.00pm
GlenfleskvDr Crokes
FossavBeaufort
FiriesvKilgarvan / Tousist
Round 4 Monday 22/4/19 @ 7.00pm
BeaufortvGlenflesk
Kilgarvan / TousistvFossa
Dr CrokesvFiries
Round 5 Monday 29/4/19 @ 7.00pm
GlenfleskvFossa
FiriesvBeaufort
Dr CrokesvKilgarvan / Tousist

Division 5

Division 5 Teams
SPA
Rathmore
Cordal / Scartaglen
Gneeveguilla

Fixtures- Division 5

Round 1 Monday 1/4/19 @ 6.30pm
RathmorevSPA
Cordal / ScartaglenvGneeveguilla
Round 2 Monday 8/4/19 @ 7.00pm
GneeveguillavRathmore
SPAvCordal / Scartaglen
Round 3 Monday 15/4/19 @ 7.00pm
GneeveguillavSPA
RathmorevCordal / Scartaglen

Rules

As agreed at East Region Coiste na nOg meeting on Monday 25 March 2019. 

The teams that finish in the top four in their section (1A and 1B) will play the teams who finish in the same position on the opposite side to make up our Div 1,2,3,4 finals.

These finals will be played at a neutral venue.

Any Ties after the league phase will be decided by the head to head result between the teams involved  (not point difference)

Play off if necessary. 

For Division 5

13 aside can be played in the league phase only when a team has less that 17 players togged off on the night. 

All finals will be 15 a side. 

The team who tops this Division will go straight to the final (neutral venue). 

2nd v 3rd in a semi final (neutral venue) 

No games will be called off without an AGREED new fixture arranged between the clubs involved.

Any refixtures must be played before the last round of fixtures.

**Please note if changing games, they can be brought forward as well as being put back. 

Any team that fails to complete all the League games will not be allowed to play in our finals.

In the event of colour clash the Home team must change. 

The Board will appoint referees to all games, fees (30Euro) to be paid by the HOME club. 

The HOME team are also responsible for sending in Results immediately after each game please to Louise Moriarty at proeastkerrycng@gmail.com 087 7577447   and also copy please if emailing  oksean@hotmail.co.uk.  Dmccrohan7@gmail.com 

This is very important for reporting and promotion of our games on Radio Kerry and local news papers etc.

Round 1 games are 6:30p.m.

We will go to 7pm for all other Rounds. 

First named team at Home

Regards, East Region Fixtures CCC


Seán O’Keeffe               Denis Mc Crohan 

087 7995227.                0877530072

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Menu Title