COISTE CHONTAE CHIARRAI C.L.G. FIXTURES 2020

Very best wishes to everyone involved from East Kerry/East Region GAA Clubs

FIXTURES KEANES SUPERVALU COUNTY MINOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP 2020 (U17)

ROUND 1 Bank Holiday Monday 3rd August 2020 at 6pm

Extra Time if necessary & Result on the Day

East Kerry V Kenmare Distict Venue: Glenflesk-Note venue change

Feale Rangers V Dr. Crokes Venue: Finuge

Killarney Legion V Bye

Firies V Bye

St Brendans V St Kierans Venue: Na Gaeil

Laune Rangers V Mid Kerry Venue: Killorglin

Shannon Rangers V West Kerry Venue: Coolard

South Kerry V Austin Stacks Venue: Caherciveen

Kerry Petroleum Club Championships 2020

SENIOR CLUB CHAMPIONSHIP ROUND 2

FIRST NAMED TEAM HAS HOME VENUE

Group 1

Friday  31st July 2020 at 7pm (live stream)

Templenoe V Kenmare Shamrocks    

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Dr Crokes V Kerins O Rahillys

Group 2

Saturday 1st August 2020 at 3pm (live stream)

Dingle V Killarney Legion

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Austin StacksV Kilcummin                           

*Venues subject to change to facilitate live streaming of games

INTERMEDIATE CLUB CHAMPIONSHIP ROUND

FIRST NAMED TEAM HAD  HOME VENUE

Group 1

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

An Ghaeltacht V St Marys                

Beaufort V John Mitchels

Group 2

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Na Gaeil V Currow                            

Glenflesk V Spa

Group 3

Saturday 1st August 2020 at 5pm

Rathmore V Desmonds

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Laune Rangers V Ardfert      

Group 4

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Glenbeigh/Glencar  V  Waterville                              

Dromid V Miltown/Castlemaine                   

JUNIOR PREMIER CLUB CHAMPIONSHIP – ROUND 1

FIRST NAMED TEAM HAS HOME VENUE

Group 1

Saturday 1 August 2020 at 7pm

FossaV St Pats Blennerville               

Ballyduff V  Gneeveguilla    

Group 2

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Ballymac V Saint  Michaels/Foilemore                      

Churchill V Brosna    

Group 3

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Firies V Finuge

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Listry V Keel 

Group 4

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Ballydonoghue V St. Senans

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Skellig Rangers V Listowel Emmets             

Junior Club Championship– Round 2  (Please note venues)

(Please note venues for Round 2 is governed by Round 1 results & venues for Round 3 will be neutral.

Each team has one home, one away and one neutral venue)

Group 1

Saturday 1 August 2020 at 7pm

Reenard V Moyvane Venue  Reenard

Sunday 2nd  August 2020 at 2.30pm

Asdee V Duagh Venue Duagh

Group 2

Saturday 1st August 2020 at 7pm

Cordal V Scartaglen Venue  Cordal  

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Beale V Valentia Venue  Valentia     

Group 3

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Kilgarvan V Knocknagoshel  Venue Kilgarvan

Sneem/Derrynane V Annascaul  Venue  Annascaul

Group 4

Saturday 1st  August 2020 at  7pm

Cromane V Tarbert Venue  Cromane

Sunday 2nd August 2020 at 2.30pm

Castlegregory V Lispole Venue Lispole

FIXTURES  KERRY GAA COUNTY INTERMEDIATE HURLING CHAMPIONSHIP 2020

Preliminary RdSunday 2nd August at 2.30pm

Extra Time if necessary & Winner on the Day

Dr Crokes V Abbeydorney Venue: Dr. Crokes’ GAA Grounds

Kilmoyley V Ladys Walk Venue: Kilmoyley

Lixnaw V Causeway Venue: Lixnaw

Kerry Petroleum Club Championships 2020

SENIOR CLUB   ROUND 1 NEUTRAL VENUES

Group 1

Friday  24 July 2020 at  7.15pm

Dr Crokes V Templenoe   at Fitzgerald Stadium

Saturday  25 July 2020  at 3pm

Kenmare Shamrocks V Kerins O Rahillys at Fitzgerald Stadium

Group 2

Saturday  25 July 2020 at 7pm

Austin Stacks V  Dingle at Annascaul       

Kilcummin V Killarney Legion at Dr Crokes’ GAA Grounds

INTERMEDIATE CLUB   ROUND  1 NEUTRAL VENUES

Group 1

Sunday 26 July 2020 at 2.30pm

Beaufort V An Ghaeltacht at Strand Rd

John Mitchels V St Marys at Killorglin

Group 2

Saturday  25 July 2020 at 7pm

Na Gaeil V Glenflesk at Castleisland

Currow V Spa at Listry

Group 3

Friday  24 July 2020 at 7.15pm

Laune Rangers V Rathmore at Direen (Legion)

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Desmonds V Ardfert at Mountcoal

Group 4

Saturday  25 July 2020 at 7pm

Glenbeigh/Glencar V Dromid at Caherciveen

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Miltown/Castlemaine V Waterville at Glenbeigh

JUNIOR PREMIER CLUB  ROUND 1  NEUTRAL VENUES

Group 1

Saturday  25 July 2020 at 7pm

Fossa V Ballyduff at Austin Stack Park

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Gneeveguilla V St Pats Blenerville at Cordal

Group 2

Saturday  25 July2020 at  7pm

Churchill V Ballymac at Blennerville

Brosna V St Michaels/Foilmore at Cromane

Group 3

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Listry V Firies at Kilcummin

Keel V Finuge at Connolly Park   

Group 4

Saturday  25 July 2020 at 7pm

Skellig Rangers V Ballydonoghue at Keel

St Senans V Listowel Emmets at Finuge

JUNIOR CLUB  PRELIMINARY ROUND  EXTRA TIME WINNER ON THE DAY

Sunday 19 July 2020  at 2.30pm

Cromane V  Ballylongford at Strand Rd

JUNIOR CLUB  ROUND 1   1ST NAMED TEAM HAS  HOME VENUE

Group 1

Saturday  25 July 2020  at 7pm

Asdee  V  Renard at Asdee

Sunday 26 July 2020  at 2.30pm

Moyvane V Duagh at Moyvane

Group 2

Saturday  25 July 2020  at  7pm

Beale  V  Cordal at Beale

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Scartaglen V Valentia V Scartaglen

Group 3

Saurday 25 July 2020 at 7pm

Sneem/Derrynane  V  Kilgarvan at Sneem

Sunday  26 July 2020 at 2.30pm

Knocknagoshel V Annascaul at Knocknagoshel

Group 4

Sunday 26 July 2020 at 2.30pm

Castlegregory V Cromane or Ballylongford  at Castlegregory

Tarbert V Lispole at Tarbert

Garveys SuperValu 2020 County Senior Football Championship

Round 1 Draw

Mid Kerry V Kilcummin

Feale Rangers V East Kerry

Dingle V  Templenoe

St. Kierans V South Kerry

Kenmare Shamrocks V Shannon Rangers

Killarney Legion V Kerins O Rahillys

Dr. Crokes V Austin Stacks

St. Brendans V West Kerry

Format

Straight Knock-out, Result on the Day, Venues to be decided by the CCC.

Round 1 Weekend of the 23 August 2020

KEANES SUPERVALU COUNTY MINOR FOOTBALL LEAGUE 2020

Note changes and challenge games

Keanes SuperValu Minor Football League 2020  
Group A  Group B  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
CastlegregoryvAustin StacksKillarney Legion vRathmore
Na GaeilvAn GhaeltachtDr Crokes vKenmare
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
An GhaeltachtvCastlegregoryKenmarevKillarney Legion 
Austin StacksvNa GaeilRathmorevDr Crokes 
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
Austin StacksvAn GhaeltachtRathmorevKenmare
Na GaeilvCastlegregoryDr Crokes  Killarney Legion 
       
Group C  Group D  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
FiriesvKeel/ListryKnock/Brosna/DuaghvKerins O Rahillys
Laune RgsvBallymacelligottCurrowvChurchill
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
BallymacelligottvFiriesChurchillvKnock/Brosna/Duagh
Keel/ListryvLaune RgsKerins O RahillysvCurrow
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
Keel/ListryvBallymacelligottKerins O RahillysvChurchill
Laune RgsvFiriesCurrowvKnock/Brosna/Duagh
       
Group E  Group F (Note changes)  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
GneeveguillavFossaDesmondsvAnnascaul/Lispole/Dingle
BeaufortvKilcumminMiltown/C’maine vChallenge Game
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
KilcumminvGneeveguillaAnnascaul/Lispole/DinglevMilltwow/C’maine
FossavBeaufortChallenge GamevDesmonds
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
FossavKilcumminMiltown/C’maine vDesmonds
BeaufortvGneeveguillaAnnascaul/Lispole/DinglevChallenge Game
       
Group G (Note changes)  Group H  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
T’noe/Sneem/D’nanevRenard/St MarysListowel EmmetsvSt Senans
G’beigh-G’car/CromanevChallenge GameBealevFinuge
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
Challenge GamevT’noe/Sneem/D’naneFinugevListowel Emmets
Renard/St MarysvG’beigh-G’car/CromaneSt SenansvBeale
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
Renard/St MarysvChallenge GameSt SenansvFinuge
G’beigh-G’car/CromanevT’noe/Sneem/D’naneBealevListowel Emmets
       
Group I (Note changes)  Group J  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
Challenge GamevSpaMoyvane/TarbertvSt Pats Blennerville
ArdfertvGlenfleskAsdee/B’donoghue/B’fordvCordal/Scart
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
GlenfleskvSpaCordal/ScartvMoyvane/Tarbert
Challenge GamevArdfertSt Pats BlennervillevAsdee/B’donoghue/B’ford
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
SpavArdfertSt Pats BlennervillevCordal/Scart
GlenfleskvChallenge GameAsdee/B’donoghue/B’fordvMoyvane/Tarbert
       
Group K  Challenge Games Group  
Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  Rd 1 Fri 17 July @ 7pm  
Skellig/ValentiavSt Mls/F’moreSpa vMiltown/C’maine
Dromid/WatervillevChallenge GameG’beigh-G’car/CromanevDromid/Waterville
Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  Rd 2 Sat 15 Aug @ 4pm  
St Mls/F’morevDromid/WatervilleDesmondsvArdfert
Skellig/ValentiavChallenge GameT’noe/Sneem/D’nanevSkellig/Valentia
Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  Rd 3 Sat 5 Sept @ 4pm  
Dromid/WatervillevSkellig/ValentiaAnnascaul/Lispole/DinglevGlenflesk
St Mls/F’morevChallenge GameRenard/St MarysvSt Mls/F’more
   
*Changes due to late withdrawal of Ballyduff, John Mitchels & Kilgarvan/Tuosist

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.