2019 East Region GAA Minor League, sponsored by The Tatler Jack

FIXTURE – DIVISION 2 FINAL REPLAY

Monday 28th October 2019 at 1pm

Kilcummin V Glenflesk

Neutral Venue – to be confirmed

Extra time if necessary

RESULT – THURSDAY 12 SEPTEMBER

DIVISION 1 FINAL

Rathmore 2-09(15) Gneeveguilla 0-13

RESULT-MONDAY 9 SEPTEMBER 2019

DIVISION 2 FINAL – After Extra Time and a great game with wonderful skills on show

Kilcummin 1-14(17) Glenflesk 0-17 – a draw

Date and time of Replay to be confirmed

A Minutes silence was observed before the Final as a mark of respect for Dermot Moynihan, RIP Vice President East Kerry CLG and Kilcummin CLG and Former Vice Chairman East Kerry CLG. Dermot also gave long and distinguished service to the GAA including as an administrator and club delegate to County Board over many decades. Ar dheis De go raibh a h-anam Dilis

RESULTS

Thursday 29 August 2019

DIVISION 1 SEMI FINAL

Gneeveguilla 3-11 Dr Crokes 2-08

DIVISION 1 FINAL = Rathmore V Gneeveguilla

DIVISION 3 FINAL – Thursday 29 August 2019

Fossa 4-18 Currow 3-12

NOTE – Division 3 Final was 13 a side

RESULT

WEDNESDAY 7 AUGUST 2019

Division 1 – Round 5

Dr Crokes 2-21 Gneeveguilla 0-13

RESULTS- THURSDAY 8 AUGUST 2019 AT 7pm

First team named has home venue

Division 1 – Round 5

Killarney Legion V Rathmore – DID NOT GO AHEAD

Firies Bye

Division 2 – SEMI FINAL

Glenflesk 4-15 Beaufort 0-05

Final – Thursday 15 August 2019 at 7pm = Kilcummin V Glenflesk

Division 3 – SEMI FINAL – 13 a Side

Currow 3-15 (24) Spa 4-11 (23)

Final – Tuesday 20 August 2019 at 7pm Fossa V Currow

RESULTS – THURSDAY 2 AUGUST 2019

DIVISION 1 ROUND 1

Firies 1-21(24) Killarney Legion 4-11(23)

DIVISION 1 ROUND 3

Rathmore V Dr Crokes – Not going ahead- Dr Crokes conceeded the game

DIVISION 2

Kilcummin 5-23 Beaufort 2-06

SEMI FINAL – DIVISION 3

THURSDAY 8 AUGUST 2019 at 7pm

Spa V Currow – at Spa

Extra time if necessary

The winner plays Fossa in the Final – Tuesday 20 August 2019 at 7pm. Venue: Fossa

Extra time if necessary

RESULTS- THURSDAY 25 JULY 2019

Rathmore 1-14 Gneeveguilla 0-11

Dr Crokes 1-14 Firies 1-08

RESULTS-THURSDAY 18 JULY 2019

Division 1 – Round 1

Gneeveguilla V Killarney Legion – did not go ahead

Dr. Crokes bye

DIVISION 2 ROUND 2

Glenflesk 7-18 Beaufort 2-05

Kilcummin – Bye

DIVISION 3

Spa 7-14 (35) Currow 6-15 (33)

RESULTS

FRIDAY 28th JUNE 2019

Division 2 Round 1

Kilcummin 4-14 Glenflesk 4-10

Beaufort – Bye

THURSDAY 27TH JUNE AT 7:30PM

Division 1– Round 4

Gneeveguilla 1-11(14) Firies 0-13

Rathmore Bye

Division 3 (13 a side) Round 3– Monday 1 July 2019

Fossa 4-18 Spa 4-07

THURSDAY 11TH JULY – NOTE – Date change Division 1 Game to Monday 5th August 2019 at 7:30PM

Division 1 Round 4

Killarney Legion V Dr. Crokes

Division 3 (13 a side) Round 3– Thurs 11 July 2019

Cordal/Scartaglen V Currow- DID NOT GO AHEAD – Currow awarded the game

THURSDAY 18TH JULY AT 7:30PM

Division 1 – Round 1

Firies V Rathmore – changed to Tuesday 23 July at 7.30pm

Dr. Crokes bye

Division 2 Round 2

Beaufort V Glenflesk

Kilcummin Bye

Division 3 (13 a side) Round 1– Time TBC

Currow V Spa

Cordal/Scartaglen V Fossa – not going ahead – Fossa Bye

THURSDAY 25TH JULY 2019

Division 1– Round 2

Dr. Crokes V Firies

Rathmore V Gneeveguilla

Killarney Legion Bye

Division 2 Round 3

Kilcummin V Beaufort

Glenflesk Bye

Division 3 (13 a side) Round 2

Fossa V Currow

Spa V Cordal/Scartaglen

THURSDAY 1ST AUGUST 2019

Division 1– Round 3

Rathmore V Dr. Crokes

Firies V Killarney Legion

Gneeveguilla Bye

THURSDAY 8TH AUGUST 2019

Division 1– Round 5

Dr. Crokes V Gneeveguilla

Killarney Legion V Rathmore

Firies Bye

   

Rules/Regulations – East Region Minor Leagues 2019

As agreed by the East Kerry board and East Region clubs at a meeting held on 6th June 2019 at 8pm in Killarney Heights Hotel

Clubs Represented: Beaufort, Cordal/Scartaglen, Currow, Fossa, Gneeveguilla, Glenflesk, Killarney Legion, Rathmore and Kilgarvan/Tuosist.

Clubs not represented: Firies, Kenmare, Kilcummin and Dr. Crokes.

East Kerry/Region Committee: East Kerry Chairman Johnny Brosnan, East Kerry Vice-Chairman John Dineen East Kerry CCC Chairman Michael Piggot, East Kerry Board Secretary/East Kerry CCC Secretary Dermot O Connor and East Kerry PRO Michael O Mahony.

Division 1 (15 a Side)

  • Will consist of five teams; Dr. Crokes, Killarney Legion, Rathmore, Firies and Gneeveguilla.
  • Each team will play each other once in the league.
  • 1st placed team are in the final with home advantage.
  • 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage.

Division 2 (13/15 a side)

  • Will consist of three teams; Beaufort, Kilcummin and Glenflesk
  • Each team will play each other once in the league
  • 1st placed team are in the final with home advantage.
  • 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage.

NB: The Final will be 15 a side


Division 3 (13 a side)

Will consist of four teams: Spa, Cordal/Scartaglen, Fossa and Currow
  • Each team will play each other once in the league.
  • 1st placed team are in the final with home advantage.
  • 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage

NB: The Final can be played as 15 a side only with agreement from both clubs involved, well in advance of the final, if no agreement; final will be 13 a side

Starting date for East Region Minor Leagues

  • Decided at next East Kerry CCC Meeting- as being Thursday 27th June 2019 at 7.30pm

Regarding Kerry U-17 & Kerry U-20 player eligibility

  • Kerry U-17 and Kerry U-20 players are excluded from playing in the East Region Minor Leagues.
  • A player dropped off the Kerry U-17 and Kerry U-20 training panel of 30 (after Munster final) can play in the East Region Minor leagues with their clubs.

NB: If Players are not made available Minor Leagues continues

  • If Kerry U-20s are beaten in the Munster, Kerry U-20 players can play in the East Region Minor leagues.

      NB: If Players are not made available Minor Leagues continues

NB: Any walkovers will incur a fine of 50 euro

IMPORTANT NOTICE:

  1. All remaining rounds and games will be picked up as teams drop out of the County Minor Championship.
  2. All games to go ahead as per fixtures, no postponements and if games are not played or teams can’t field, the game will be awarded.

NB: Where teams finishing level on points having played same number of fixtures- scoring averages will apply to the East Region Minor League competition. The breakdown will be as follows:

  1. Outcome of the meeting of the Teams in their Division
  2. Score difference – subtracting the total Scores against from the total Scores for
  3. Highest Total Score For
  4. Highest Total Goals For
  5. A Play-Off or a toss  

NB: The score from the official referees report will be the score used.

Fixtures fulfilled will be taken into account when deciding placing, where teams finish level on points. (i.e. Teams with more games played will go above teams that concede games)

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Menu Title