2018 East Region Minor League

Fixtures, Results, Competition Rules and Note re The Cups Presented to the Winning Team Captain

RESULTS – FINALS – The Tatler Jack East Region Minor League

Thursday 30th August 2018 

 

   

   DIVISION 1 (15 A SIDE)- for the Sheehan Cup

 

 

Dr Crokes  3-11 (20) Kilgarvan/Tousist  1-16 (19) 

The Sheehan Cup was presented to Dr Crokes Captain Josh Fleming, jointly by Donie Sheehan, East Kerry GAA Treasurer Pat O’Brien and Sponsor Patrick O’Sullivan

———————————————————————————————–

Thursday 30th August 2018 – at 6.30pm

DIVISION 2 Final (15 A SIDE)  – For The Gleneagle Hotel Cup 

 

 

Rathmore 1-16 (19)  Fossa  2-11 (17)

East Kerry GAA PRO Mike O’Mahony presented The Gleneagle Hotel Cup to the Rathmore Captain

 

—————————————————————————————————————————-

DIVISION 3 Final (13 or 15 A SIDE) For the Corn Noirbhiseach

 

 

Glenflesk  4-16  

 Templenoe/Sneem/Derrynane  4-12   

Johnny Brosnan, Chairman, East Kerry GAA, presented the Corn Noirbhiseach to the Glenflesk captain 

————————————————————————————————————

THE CUPS- Tatler Jack East Region Minor League

 

 

DIVISION 1 (15 A SIDE)- for the Sheehan Cup 

 

The Corn U Siochain, generaly known as the Sheehan Cup, is presented to the winners of the East Kerry Minor League Division 1 winners. The cup was presented to East Kerry GAA in 1965,  by Donie Sheehan, well known and respected Killarney chemist, at the request of the then Board Chairman, the late Brendan Walsh.  East Kerry had few Cups/Trophies in the 1960s  and Brendy asked Donie to provide a Cup for the Minor competition. Donie, a legend in Dr. Crokes, East Kerry and County circles was the Chairman of  Dr Crokes Club for nearly 20 years. He served as delegate for  Dr Crokes to East Kerry and for 50 years was their County Board delegate. Prior to the initiation of the ODonoghue Cup competition he refereed an East Kerry final won by Listry. Donie was also very involved with the East Kerry Senior team in the 1960s for approximately 6-7 years,  that reached 6 County Finals and won the inaugural All Ireland Club Championship.He was a selector with Kerry teams at all levels, including the Kerry Senior All Ireland side with Mick ODwyer in 1975.  Donie was inducted to the East Kerry Hall of Fame in 2010. In 2017 Donie presented the Cup to Dr Crokes joint captains Mark Fitzgerald and James Kelly.

——————————————————————————————————————-

 

DIVISION 2 (15 A SIDE)  – For Gleneagle Hotel Cup 

 

The association between the Gleneagle Hotel (current sponsors of the Dr O’Donoghue Cup, via the Aquila Club) and East Kerry GAA goes back almost 50 years.

The Gleneagle Hotel Perpetual Trophy was presented to East Kerry GAA in 1970, by the late Maurice ODonoghue during the tenure of the late Brendan Walsh as Chairman of the East Kerry District Board. This Cup was first won, in 1970, by Dr Crokes Club, captained by Michael Sexton. This year it was presented to Beaufort CLG, captained by Jonathan Kissane, winners of the East Region Minor League Division 2 Final.     

———————————————————————————————————————————

 

DIVISION 3(13 or 15 A SIDE) For the Corn Noirbhiseach

 

 

The Corn Noirbhseach Bord Chiarra Thoir is currently presented to the winners of the East Kerry Minor League Division 3. The inscription on this cup is in the old Irish script (Cl Gaelach). Winners recorded on the cup include Firies (2009), Gneeveguilla (2011) and Currow (2015). This year Fossa won the East Kerry Minor league Division 3 title and the Cup was presented to captain Mark Donnellon.

——————————————————–

Results

Thursday 23rd August 2018 

Division 1 – Semi Final

Kilgarvan/Tousist  2-19   Scartaglen/Cordal  0-09

This means Division 1 Final sees Dr Crokes host  Kilgarvan/Tousist

Venue: Lewis Road – Date Thursday 30th August 2018 

NB The Final is a 15 a side game

————————————————————————————————————

Thursday 23rd August 2018  – at 6.30pm

Division 2 – Semi Final

Fossa 2-10   Gneeveguilla  1-08  

 

Division 2 Final-  Rathmore V Fossa

Venue: Rathmore – Thursday 30 Auguat 2018 

NB The Final is a 15 a side game

————————————————————————————————————

Thursday 23rd August 2018  – at 6.30pm

Division 3 (13 a Side) –  Semi Final

Glenflesk  5-19   Spa   3-10

Division 3 Final:  Templenoe/Sneem/Derrynane V Glenflesk

Venue: Templenoe – Thursday 30 August 2018

——————————————————————————————————-

Results

Tuesday 21st August 2018  – at 7pm

Round 3 Back Game 

Division 1

Scartaglen/Cordal   V Killarney Legion – Conceded by Killarney Legion

Thursday 16th August 2018  

Round 2 Back Games 

Division 1

Dr Crokes   V Killarney Legion – Not Going Ahead

Division 3

Templenoe/Sneem/Derrynane  V Glenflesk –Not Going Ahead- Glenflesk conceded

Venue: Templenoe

Thursday 2nd August 2018  – Round 4 

Division 2

Rathmore 2-15  Beaufort  1-12

Fossa  6-17  Firies  5-13 

Division 3

Glenflesk V Kilcummin – Not Going Ahead

Currow V Templenoe/Sneem/Derrynane – Not Going Ahead

Result

Monday 30th July 2018  – Round 3 Back Game

Cordal/Scartaglen  V  Killarney Legion 

Venue: Dereen  at 7.30pm

————————————————————————–

Results

Thursday 26th July 2018  – Round 3

First team named is at home

Round 3

DIVISION 1 (13/15 A SIDE) – at 7.30pm

Dr. Crokes  5-12  Kilgarvan/Tuosist  1-05

Scartaglen/Cordal V Killarney Legion- Date changed to Monday 30 July 2018

 

DIVISION 2 (13/15 A SIDE) – at 7pm

Gneeveguilla 1-16  Beaufort 0-15

Rathmore  4-14  Firies 1-04

Fossa BYE

 

DIVISION 3(13 A SIDE) – at 7.30pm

Templenoe/Sneem/Derrynane  6-14  Kilcummin  3-06

Spa V Currow – Did Not Go Ahead

Glenflesk BYE

———————————————————————

Results – East Region Minor League, kindly sponsored by The Tatler Jack

Monday 23rd July 2018 – Round 2  Back Game

DIVISION 1 (13/15 A SIDE)

Kilgarvan/Tuosist 3-23  Scartaglen/Cordal  3-05

Firies  2-17   Beaufort  2-12

—————————————————————————————————————————–

Results – East Region Minor League, kindly sponsored by The Tatler Jack

Thursday 19th July 2018 – Round 2

Division 2 

Gneeveguilla  0-15   Firies 2-07(13)

Beaufort BYE

Division 3 

Spa  3-25  Kilcummin 2-09

——————————————————————————————————————————–

THE CUPS- Tatler Jack East Region Minor League

 

 

 

DIVISION 1 (13/15 A SIDE)- for the Sheehan Cup 

 

 

 

 

DIVISION 2 (13/15 A SIDE)  – For Gleneagle Hotel Cup 

 

 

DIVISION 3(13 A SIDE) – at 7.30pm- For the Corn Noirbhiseach

 

 

————————————————————————————————————

RESULTS-East Region Minor League, kindly sponsored by The Tatler Jack 

Monday 16th July 2018 – Round 2

DIVISION 2 (13/15 A SIDE)

Rathmore  4-23   Foss 2-08

——————————————————————————————————————–

Thursday 12 July 2018- Round 1 

DIVISION 1 (13/15 A SIDE)

 Kilgarvan/Tuosist 6-14  Killarney Legion 3-08 

Scartaglen/Cordal V Dr. Crokes – postponed due County Minor Championship game

 

DIVISION 2 (13/15 A SIDE)

Beaufort V Firies – Postponed to Monday 23 July 2018 at 7.30pm

Gneeveguilla 3-14  Fossa 3-08

Rathmore BYE

 

DIVISION 3(13 A SIDE)

Templenoe/Sneem/Derrynane 0-21  Spa  3-09 (18)

Currow V Glenflesk – postponed due County Minor Championship game

Kilcummin BYE

——————————————————————————

Rules –  2018 East Region Minor Leagues

As agreed by the East Kerry CCC on Wednesday 13th June 2018 at 8:30pm in Killarney Heights Hotel.

 

13/15 A SIDE:

IF BOTH TEAMS HAVE 15 PLAYERS AVAILABLE, THEY MUST START WITH 15;

ALSO: NO SUBS ALLOWED IF BOTH TEAMS HAVE MORE THAN 13 PLAYERS AT THROW-IN

 

 

Division 1 (13/15 a Side)

 

Will consist of four teams; Dr. Crokes, Killarney Legion, Cordal/Scartaglen and Tuosist/Kilgarvan.

  1. Each team will play each other once in the league.

  2. 1st placed team are in the final with home advantage.

  3. 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage.

 

NB: The Final will be 15 a side

 

Division 2 (13/15 a side)

 

Will consist of five teams; Beaufort, Fossa, Firies, Rathmore and Gneeveguilla.

  1. Each team will play each other once in the league

  2. 1st placed team are in the final with home advantage.

  3. 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage.

 

NB: The Final will be 15 a side

 

Division 3 (13 a side)

 

Will consist of five teams; Kilcummin, Glenflesk, Currow, Spa and Templenoe/Sneem/Derrynane

  1. Each team will play each other once in the league.

  2. 1st placed team are in the final with home advantage.

  3. 2nd placed and 3rd placed teams to play Semi-final with 2nd placed team having home advantage

 

NB: The Final can be played as 15 a side only with agreement from both clubs involved, well in advance of the final, if no agreement; final will be 13 a side

 

Regarding Kerry U-17 & Kerry U-20 player eligibility

 

  • Kerry U-17 and Kerry U-20 players are excluded from playing in the East Region Minor Leagues while their respective Inter County competitions are being played.

  • A player dropped off the Kerry U-17 and Kerry U-20 training panel of 30 (after Munster final) can play in the East Region Minor leagues with their clubs.

  • If Kerry U-17s are beaten in Munster final/All Ireland Series, Kerry U-17 players can play in the East Region Minor Leagues

  • If Kerry U-20s are beaten, Kerry U-20 players can play in the East Region Minor leagues.

 

IMPORTANT

If Kerry U-17 or U-20 Players are not made available MINOR LEAGUE CONTINUES.

Minor Leagues will not be held up by players on the Kerry U-17s or U-20s panels for the duration of their respective Munster/All Ireland Series competitions

 

NB: Any walkovers will incur a fine of 50

 

 

IMPORTANT NOTICE:

 

  1. All remaining rounds and games will be picked up as teams drop out of the County Minor Championship.

 

  1. All games to go ahead as per fixtures, no postponements and if games are not played or teams can’t field, the game will be awarded.

 

 

 

 

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.