MD O’Shea – 2017 East Region Under 16 League

Fixtures  – East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Semi Finals

Monday 1st May 2017 at 6.45pm

Division 1

Dr Crokes V Firies   –  Dr Crokes Pitch,  Lewis Road

Division 3

Fossa V Spa –   in Fossa

Play Off for place in Semi Final

Division 2

Kilcummin V Glenflesk  – in Gneeveguilla

**Extra time in all games if necessary.**

………..      ………….    ……………

Fixtures – EAST REGION U16 LEAGUE Sponsored by MD OShea, Killarney

Monday 8th May 2017 at 6:45pm

Finals

Division 1

Rathmore V Winners Dr Crokes / Firies

Venue: Rathmore

Division 3  

Beaufort V Wnners Spa/Fossa

Venue: Beaufort

Semi – Final

Division 2

Listry/Keel V Winners Playoff Kilcummin/ Glenflesk

Venue: Listry

**Extra time in all games if necessary**

……..     ……….    ………….

EAST REGION U16 LEAGUE Sponsored by MD OShea, Killarney

Finals

Date/Time TBC

Division 2

Gneeveguilla V Winners Semi Final = Winners Listry/Keel V Winners Playoff Kilcummin/Glenflesk

Venue: Gneeveguilla

Division 4

Kilgarvan/Tuosist V Dr Crokes B

Venue: Kilgarvan

**Extra time in all games if necessary.**

Results – East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Monday 24th April 2017 

Round 5 and final round in the league

Division 1

Dr Crokes 0-11  Killarney Legion  1-07

Rathmore  4-14   Firies  3-12

Kenmare Bye

Division 2

Gneeveguilla 4-19  Glenflesk   4-07

Kilcummin 3-11   Currow   3-09

Listry/Keel – Bye

Division 3

Beaufort   V  Cordal/Scartaglin  – game conceded to Beaufort

Fossa   1-13    Kilgarvan/Tuosist  2-04 

Spa  8-13   Dr Crokes B  7-08

These are the final league round games, to determine progression to semi finals and finals. 

In Divisions 1, 2 and 3 the second placed team on the league table has home venue V third placed in the semi finals;

The top team in the league table has home venue for the final.

In Division 3 the Fourth placed team will play a home final V winner of 5th v 6th placed team (5th at home for semi)  for a Division 4 title.

There will be extra time if necessary in all semi finals and finals which are set for Semi Finals Monday 1st May and Finals a week later on the 8th May

See also Results Table + League Table – under Fixtures and Results menu on this web site

 Results – East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Saturday 22 April 2017  –   Division 1 – Round 2 Back Game

Dr Crokes 6-18  Kenmare 1-12

See also Results Table + League Table – under Fixtures and Results menu on this web site

Thursday 20th April 2017  – Round 2 Back Game          

Division 2

Currow 6-08 (26)  Glenflesk  4-13 (25)

Tuesday 18th April 2017    Round 2 Back Game

Division 1

Rathmore   4-12  Killarney Legion  1-07

Wednesday 19th April 2017   

Division 2 – Round 3 Back Game  

Gneeveguilla 2-12   Currow  1-09

Division 3 – Round 2 Back Game  

Spa 5-08  Fossa 5-08

_________________________________

Results East Region U16 League,sponsored by MD OShea, Killarney

Round 4

DIVISION 1

Firies 1-11             Dr Crokes 3-19

Killarney Legion     3-14 Kenmare 3-14

DIVISION 2

Glenflesk 5-12     Listry/Keel 2-18

DIVISON 3

Spa 4-12   Kilgarvan/Tuosist  2-14

Dr Crokes B 3-10  Beaufort 8-14

Fossa 7-13 Cordal/Scartaglin 2-07

Fixtures- East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

First named team has home venue

Monday 17th April 2017      Round 4 

Division 1

Killarney Legion V Kenmare – at 3pm – note time change

Firies V Dr Crokes – at 7.00pm

Rathmore – Bye

Division 2

Glenflesk V Listry/Keel – at 7.00pm

Currow – Bye

Division 3  –  All at 7.00pm

Spa V Kilgarvan/Tuosist

Dr Crokes B V Beaufort

Fossa V Cordal/Scartaglin

Tuesday 18th April 2017 at 7pm Round 2 Back Game

Division 1

Rathmore V Killarney Legion  – in Rathbeg

Wednesday 19th April 2017 at 7pm  

Division 2 – Round 3 Back Game  

Currow V Gneeveguilla

Division 3 – Round 2 Back Game  

Spa V Fossa 

Thursday 20th April 2017 at 6.30pm

Division 2 – Round 2 Back Game

Currow V Glenflesk

TBC April 2017 

Division 1 – Round 2 Back Game

Dr Crokes V Kenmare at Dr Crokes, Lewis Road

 

Results – East Region U16 League, sponsored by MD O’Shea, Killarney

Thursday 13th April 2017 

Round 4 

Division 2

Gneeveguilla    7-18 Kilcummin 2-12

Monday 10th April 2017

Round 3

Division 1

Rathmore 2-14   Dr Crokes  0-7

Firies 4-20 (32)   Kenmare 3-21 (30)

Division 2

Listry/Keel  4-11  Kilcummin 1-16

Division 3

Beaufort 2-11  Fossa 1-11 

Spa 2-17  Cordal/Scartaglen  0-8

Kilgarvan/Tuosist 5-14   Dr Crokes B 2-6

Fixtures- East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Monday 17th April 2017 at 7.00pm

Round 4

Division 1

Killarney Legion V Kenmare  at 3pm

Firies V Dr Crokes  – at 7pm

Rathmore – Bye

Division 2 – at 7pm

Glenflesk V Listry/Keel

Currow – Bye

Division 3 – at 7pm

Spa V Kilgarvan/Tuosist

Dr Crokes B V Beaufort

Fossa V Cordal/Scartaglin

Tuesday 18th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game refixed

Division 1

Rathmore V Killarney Legion  – in Rathbeg

Wednesday 19th April 2017 at 7pm  

Round 2 Back Game refixed

Division 3

Spa V Fossa 

Thursday 20th April 2017 at 6.30pm

Round 2 Back Game – refixed

Division 2

Currow V Glenflesk

TBC April 2017 

Round 2 Back Game

Division 1

Dr Crokes V Kenmare at Dr Crokes, Lewis Road

Division 2

Round 3

Currow V Gneeveguilla

Monday 24th April 2017 at 7.00pm

Round 5

Division 1

Dr Crokes V Killarney Legion

Firies V Rathmore

Kenmare Bye

Division 2

Gneeveguilla V Glenflesk

Kilcummin V Currow

Listry/Keel – Bye

Division 3

Beaufort V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Fossa

Dr Crokes B V Spa.

Fixtures- East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

First named team has home venue

Monday 10th April 2017 at 7.00pm

Round 3

Division 1

Rathmore V Dr Crokes

Kenmare V Firies

Killarney Legion – Bye

Division 2

Currow V Gneeveguilla – Postponed due to a Bereavement

Listry/Keel V Kilcummin  – in Listry

Glenflesk – Bye

Division 3

Fossa V Beaufort

Spa V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Dr Crokes  – in Tousist

Update Revised Fixtures- East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Thursday 13th April 2017 at 7.00pm

Round 4 – refixed

Division 2

Kilcummin V Gneeveguilla

Friday 14th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game

Division 1

Dr Crokes V Kenmare at Dr Crokes, Lewis Road

Monday 17th April 2017 at 7.00pm

Round 4

Division 1

Firies V Dr Crokes

Killarney Legion V Kenmare

Rathmore – Bye

Division 2

Glenflesk V Listry/Keel

Currow – Bye

Division 3

Spa V Kilgarvan/Tuosist

Dr Crokes B V Beaufort

Fossa V Cordal/Scartaglin

Tuesday 18th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game refixed

Division 1

Rathmore V Killarney Legion  – in Rathbeg

Wednesday 19th April 2017 at 7pm  

Round 2 Back Game refixed

Division 3

Spa V Fossa 

Thursday 20th April 2017 at 6.30pm

Round 2 Back Game – refixed

Division 2

Currow V Glenflesk

Monday 24th April 2017 at 7.00pm

Round 5

Division 1

Dr Crokes V Killarney Legion

Firies V Rathmore

Kenmare Bye

Division 2

Gneeveguilla V Glenflesk

Kilcummin V Currow

Listry/Keel – Bye

Division 3

Beaufort V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Fossa

Dr Crokes B V Spa.

 

Fixtures- East Region U16 League Sponsored by MD O’Shea, Killarney

Monday 17th April 2017 at 7.00pm

Round 4

Division 1

Firies V Dr Crokes

Killarney Legion V Kenmare

Rathmore – Bye

Division 2

Kilcummin V Gneeveguilla

Glenflesk V Listry/Keel

Currow – Bye

Division 3

Spa V Kilgarvan/Tuosist

Dr Crokes B V Beaufort

Fossa V Cordal/Scartaglin

Monday 24th April 2017 at 7.00pm

Round 5

Division 1

Dr Crokes V Killarney Legion

Firies V Rathmore

Kenmare Bye

Division 2

Gneeveguilla V Glenflesk

Kilcummin V Currow

Listry/Keel – Bye

Division 3

Beaufort V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Fossa

Dr Crokes B V Spa.

Friday 14th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game

Division 1

Dr Crokes V Kenmare at Dr Crokes, Lewis Road

Sunday 16th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game

Division 1

Rathmore V Killarney Legion  – in Rathbeg

 

Wednesday 19th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game

Division 2

Currow V Glenflesk

Thursday 27th April 2017 at 7pm

Round 2 Back Game

Division 3

Spa V Fossa 

Results  – East Region Under 16 League, sponsored by MD OShea

Monday 3rd April 2017  –  Round 2

Division 2

Gneeveguilla 4-15 Listry/Keel 0-04

Division 3

Cordal/Scartaglin 2-06  Dr Crokes B 6-12

Beaufort 2-10   Kilgarvan/Tuosist 2-06

Fixtures – East Region U16 League, sponsored by MD O’Shea, Killarney.

Monday 3rd April 2017 at 6.30pm

Round 2

Division 1

Dr Crokes V Kenmare – Postponed to Thursday 13th April 2017 – at 7pm

Rathmore V Killarney Legion – Postponed to Sunday 16th April 2017 – at 7pm

Firies – Bye

Division 2

Gneeveguilla V Listry/Keel

Currow V Glenflesk   –   Postponed to

Kilcummin Bye

Division 3

Cordal/Scartaglin V Dr Crokes B – in Cordal 

Beaufort V Kilgarvan/Tuosist

Spa V Fossa – postponed to Thursday 27th April 2017 – at 7pm

Results East Region U16 League, sponsored by MD O’Shea, Killarney.

Monday 28 March 2017 – Round 1

Division 1

Rathmore 3-13  Kenmare 3-12  

Killarney Legion 0-15  Firies 1-13

Division  2

Listry/Keel 4-10   Currow  3-11

Glenflesk 3-10  Kilcummin 4-07 (a draw)

Division 3

Beaufort 4-13  Spa 1-07

Fossa 4-09   Dr Crokes B 2-04

Kilgarvan-Tuosist 7-09  Cordal/Scartaglen 1-10

 

Fixtures- 2017 East Region U16 League, sponsored by MD O’Shea, Killarney

Monday 27th March 2017 at 6.30pm

Round 1

Division 1

Kenmare V Rathmore

Killarney Legion V Firies

Dr Crokes Bye

Division 2

Listry/Keel  V Currow

Glenflesk V Kilcummin

Gneeveguilla Bye

Division 3

Beaufort V Spa

Fossa V Dr Crokes B

Cordal/Scartaglin V Kilgarvan/Tuosist

Monday 3rd April 2017 at 6.30pm

Round 2

Division 1

Dr Crokes V Kenmare

Rathmore V Killarney Legion

Firies – Bye

Division 2

Gneeveguilla V Listry/Keel

Currow V Glenflesk

Kilcummin Bye

Division 3

Cordal/Scartaglin V Dr Crokes B

Beaufort V Kilgarvan/Tuosist

Spa V Fossa

Monday 10th April 2017 at 7.00pm

Round 3

Division 1

Rathmore V Dr Crokes

Kenmare V Firies

Killarney Legion – Bye

Division 2

Currow V Gneeveguilla

Listry/Keel V Kilcummin

Glenflesk – Bye

Division 3

Fossa V Beaufort

Spa V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Dr Crokes B

Monday 17th April 2017 at 7.00pm

Round 4

Division 1

Firies V Dr Crokes

Killarney Legion V Kenmare

Rathmore – Bye

Division 2

Kilcummin V Gneeveguilla

Glenflesk V Listry/Keel

Currow – Bye

Division 3

Spa V Kilgarvan/Tuosist

Dr Crokes B V Beaufort

Fossa V Cordal/Scartaglin

Monday 24th April 2017 at 7.00pm

Round 5

Division 1

Dr Crokes V Killarney Legion

Firies V Rathmore

Kenmare Bye

Division 2

Gneeveguilla V Glenflesk

Kilcummin V Currow

Listry/Keel – Bye

Division 3

Beaufort V Cordal/Scartaglin

Kilgarvan/Tuosist V Fossa

Dr Crokes B V Spa.

Rules 2017 East Region U16 Leagu

The Referee will be appointed by East Kerry Coiste na ng, and is to be paid expenses by the HOME team.

It is the responsibility of the HOME team to send in the match result immediately after each game. Failure to due so will end up in a fine.

As the East Kerry Coiste na ng P.R.O is not in place as yet please send in to Sean OKeeffe at 087 7995227.

Where fixtures/times are being changed, please notify Sean OKeeffe. As was the case last year, no game will be called off without a newly arranged and agreed fixture.

Any outstanding back games will have to be picked up before the last round of league fixtures, so as to afford fair play to all other teams.

Any ties at the end of league phase will be decided by ‘head to head results’ (never point difference).

Extra time will be used in our Semi Finals and Finals if necessary.

Any team who has not completed all league fixtures will not be allowed play in semi finals or finals.

For Divisions 1, 2  and 3 

The 1st  team in league will play a home venue final  V  The winner of 2nd v 3rd (where 2nd has a home venue semi final).

4th place  in Div 3 will play a home final V winner of 5th v 6th..(5th at home for semi)  for a Div 4 title.

.For Div 3, all teams who have 17 or more players togged of are required to play 15 a side.

Dr Crokes will be required to send in a first 15 before competition starts ( a list of players excluded from playing on the B team. 

** All fixtures for Rd 1 and 2  will be 6:30p.m.  All Round games after will be 7pm.

Good Luck to all Clubs, any queries please don’t hesitate to contact Sean O’Sullivan or Sean O’Keeffe.

 

 

 

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Menu Title